Kontrastivní analýza reakcí na komplimenty ○ Contrastive Analysis of Compliment Responses

(For the English version, scroll down.)

CS - Zdravím!

Jmenuji se Klára Kiliánová a studuji na katedře anglistiky a amerikanistiky na Univerzitě Palackého. V rámci své diplomové práce zkoumám rozdíly v reakcích na komplimenty mezi rodilými mluvčími angličtiny a češtiny, s důrazem na rozdíly mezi muži a ženami.


Pokud jste studentem vysoké školy, nebo jste studium dokončili během posledních dvou let, a spadáte do výše uvedených kategorií, ráda bych vás požádala o vyplnění mého dotazníku.

Vaše odpovědi budou použity výhradně pro účely mého výzkumu. Dotazník je anonymní. Velice vám děkuji za spolupráci!


Můžete mě kontaktovat zde: kilikl00@upol.cz


PS.: Tímto bych se chtěla omluvit všem, kteří nesplňují požadavky tohoto dotazníku. Bohužel není v mých silách vás všechny zahrnout. Ale i tak pamatujte, že jste skvělí!

PS2.:Mým cílem není útočit na jedince, kteří se neidentifikují jako muži, či ženy, jen je nejsem schopná ve svém výzkumu zahrnout. Díky za pochopení.


EN - Hello!

I am Klára Kiliánová, a master's student in the English Department at University of Palacky. I am conducting research on the differences in compliment responses between native speakers of English and Czech, with an emphasis on differences between men and women. 


If you identify with any of the gender categories mentioned above and are a university student (or have graduated within the last two years), I kindly request a moment of your time to complete this survey.

The questionnaire is anonymous. Your participation is greatly appreciated. Thank you for your assistance!


Fill in this survey only if your first language is English! 


If needed, you can reach me here: kilikl00@upol.cz


PS.: I would like to apologise to all of you beautiful people who do not meet the conditions of this survey (people of other genders, origins, and ages). Unfortunately, it is not within my power to include all of you. Remember, you are still wonderful!


P.S2.: This survey contains credits to get free survey responses at Survey Circle/SurveySwap.io

spustit dotazník/start survey
Privacy Policy | It is easy to create a survey free | © Survio 2024 | Report abuse