Rozpoczynając projektowanie warto odpowiedzieć na podstawowe pytania i skupić się na elementach konstrukcyjnych, które mogą wpłynąć na układ funkcjonalny mieszkania. To moment kiedy powinniśmy bardzo racjonalnie przeanalizować przyszłą przestrzeń pod kątem różnego rodzaju przyłączy jak i możliwości konstrukcyjnych oraz elementów stałych, które mogą od nas wymagać zastosowania konkretnych rozwiązań.
Możliwe, że chcąc odpowiedzieć na część tych pytań będziemy musieli skonsultować się ze specjalistami: hydraulikiem, elektrykiem lub deweloperem. Warto również zadbać o analizę potrzeb przyszłych użytkowników wnętrza. To moment, aby zastanowić się nad tym kto i w jaki sposób będzie korzystać z mieszkania. Jakie elementy są konieczne, aby to użytkowanie było wygodne i sprawiało przyjemność. Dzięki odpowiedziom na te pytania nie zapomnimy o specjalnych potrzebach oraz weźmiemy pod uwagę odpowiednią perspektywę czasową dla naszego projektu.
Jeżeli jesteśmy fanami wizualnego przedstawiania myśli, możemy naszkicować persony przyszłych użytkowników przestrzeni, a następnie wokół nich wypisać ich potrzeby względem projektowanego mieszkania bądź domu.
Bardzo istotna jest również analiza estetyczna, czyli spojrzenie na przestrzeń pod kątem designu i próba określenia preferowanego stylu albo motywu przewodniego. W ramach tego etapu możemy się już wstępnie zastanowić nad wyborem okładzin ściennych czy elementów, które sprawią, że wnętrze będzie prezentować się niezwykle estetycznie. Efektem takiej analizy może stać się moodboard z inspiracjami, które zobrazują nasze estetyczne oczekiwania wobec remontowanej przestrzeni.