.

Etykieta językowa

Szanowny Panie / Szanowna Pani,


Chciałabym poprosić o poświęcenie kilku minut i wypełnienie poniższej ankiety, która jest anonimowa i posłuży jedynie do mojej pracy naukowej. Każdemu za poświęcony czas bardzo dziękuję.

Zabezpieczony
1

W jakim przedziale wiekowym Pan/Pani się znajduję?

Wybierz jedną odpowiedź
2

W jaki sposób rozumie Pan/Pani pojęcie etykiety językowej?

3

Wyrażenie "Jak pięknie DZIŚ wyglądasz" jest:

Wybierz jedną odpowiedź
4

Jeśli wybrał/a Pan/Pani powyższe wyrażenie jako negatywne to dlaczego?

5

Wyrażenie "Głupek z ciebie" w podanych sytuacjach jest: [współpracownicy, którzy znają się od 2 tygodni] A: Karoooool, nie mów, że naprawdę mu uwierzyłeś, że odda ci te pieniądze. B: Był bardzo przekonujący… C: Boże, ale z ciebie głupek.

Wybierz jedną odpowiedź
6

Jeśli zaznaczył/a Pan/Pani odpowiedź negatywne lub inne proszę napisać dlaczego?

7

Wyrażenie "głupek z ciebie" w danej sytuacji jest: [chłopak próbuje przestraszyć swoją dziewczynę, z którą jest od 3 lat] X: …BOOOOOOOO! Y: AAA!... Jezus Maria!.. X: Hahahaha, żebyś widziała swoją minę Y: Janek! Ty głupku, przez ciebie prawie umarłam - (rzuca w Janka poduszką śmiejąc się)

Wybierz jedną odpowiedź
8

Jeśli zaznaczył/a Pan/Pani odpowiedź negatywne lub inne to proszę napisać dlaczego?

9

Wyrażenie "Niech Pan/Pani będzie uprzejmy…" w danej sytuacji jest: [starsza pani w autobusie chcę, żeby młodszy mężczyzna stojący blisko niej się odsunął] X: Przepraszam, ale niech Pan będzie uprzejmy i odsunie się ode mnie. Narusza Pan moją przestrzeń, czego sobie nie życzę. Y: Chciałbym, ale jak Pani widzi autobus jest przepełniony i nie mam takiej możliwości.

Wybierz jedną odpowiedź
10

Jeśli zaznaczył/a Pan/Pani odpowiedź negatywna lub inna to dlaczego?

11

Wyrażenie " Niech Pan/Pani będzie uprzejmy…" jest w danej sytuacji: [przełożony do podwładnej] X: Niech Pani będzie uprzejma i dostarczy te dokumnety panu Kowalskiemu, dobrze? Y: Oczywiście, nie ma problemu X: Dziękuję bardzo.

Wybierz jedną odpowiedź
12

Jeśli zaznaczył/a Pan/Pani odpowiedź negatywna lub inna to dlaczego?

13

Wyrażenie " Z łaski swojej…" w danej sytuacji jest: [Nauczyciel zwraca się do ucznia o zachowanie się ciszej] X: Czy z łaski swojej mógłbyś nie przeszkadzać w prowadzeniu zajęć? Chyba, że jest to coś ważnego wtedy wszyscy z wielką ciekawością cię wysłuchamy. Y: Przepraszam, ale chciałem się tylko zapytać o stronę.. X: Gdybyś z łaski swojej mnie słuchał to byś nie musiał pytać.

Wybierz jedną odpowiedź
14

Wyrażenie "z łaski swojej" w danej sytuacji jest: [ Starsza kobieta do dziecka siedzącego w pociągu z torbą na drugim siedzeniu] X: Przepraszam, ale czy z łaski swojej możesz zabrać ten plecak, zajmujesz nim miejsce. [dziecko zdejmuje torbę nic nie mówiąc]

Wybierz jedną odpowiedź
15

Jeśli zaznaczył/a Pan/Pani odpowiedź negatywne lub inne to proszę napisać dlaczego.

16

Wyrażenie "z łaski swojej" w danej sytuacji jest: [ dwie kobiety w tym samym wieku siedzą razem przy stoliku w kawiarni] X: Przepraszam moja droga, ale czy mogłabyś mi podać z łaski swojej cukierniczkę? Y: Oczywiście, proszę bardzo. X: Dziękuję. … Y: Ach to o czym to mówiłyśmy,? A no tak….

Wybierz jedną odpowiedź
17

Jeśli zaznaczył/a Pan/Pani odpowiedź negatywne lub inna to proszę napisać dlaczego?

18

Wyrażenie "Jak mi przykro" w danej sytuacji jest: [Ania i Kasia rozmawiają o tym jak chłopak tej drugiej z nią zerwał] X: (jedna z nich płacząc) Nawet nie wiesz jakie to było trudne…5 lat, rozumiesz? 5 lat, a on nagle stwierdził, że to koniec Y: Ojej kochana tak mi przykro, ale musisz być silna

Wybierz jedną odpowiedź
19

Jeśli zaznaczył/a Pan/Pani odpowiedź negatywne lub inna to proszę napisać dlaczego?

20

Wyrażenie "Jak mi przykro" w danej sytuacji jest: [ Starszy uczeń zniszczył telefon swojego kolegi z roku, którego nie lubi] X: Ojej ale ze mnie niezdara, nawet nie wiesz jaki mi jest teraz przykro. Chyba jednak rodzice muszą kupić Ci nowy, a nie wybacz przecież ich nie stać.

Wybierz jedną odpowiedź
21

Jeśli zaznaczył/a Pan/Pani negatywne lub inne to proszę napisać dlaczego?

22

Wyrażenie "Szanowni państwo" jest w danej sytuacji: [licealistka zwraca się do swoich rówieśników wygłaszając referat] X: Szanowni państwo chciałabym państwu opowiedzieć trochę o rewolucji francuskiej…

Wybierz jedną odpowiedź
23

Jeśli zaznaczył/a Pan/Pani odpowiedź negatywne lub nieadekwatne do sytuacji to proszę napisać dlaczego?

24

Wyrażenie "Szanowni państwo" w danej sytuacji jest: [Wykładowca zwracający się do swoich studentów] X: Szanowni państwo, jest mi niezmiernie miło, że jesteśmy w tak licznej grupie. Na dzisiejszym wykładzie chciałbym z Państwem porozmawiać o twórczości Henryka Sienkiewicza, którego Państwo bardzo dobrze znają i na pewno mają coś do powiedzenia…

Wybierz jedną odpowiedź
25

Jeśli zaznaczył/a Pan/Pani odpowiedź negatywne lub inna to proszę napisać dlaczego?

26

Poniższe pytania dotyczyć będą komunikacji elektronicznej nie personalnej. Czy znak kropki [.] na końcu wiadomości jest:

Wybierz jedną odpowiedź
27

Jeśli jest negatywny to dlaczego?

28

Czy zwrot "O wow ty żyjesz" gdy ktoś długo nie odpisywał na wiadomości jest:

Wybierz jedną odpowiedź
29

Jeśli wybrał/a Pan/Pani odpowiedź negatywny lub to zależy to dlaczego?

30

Czy 🙂 na końcu wiadomości ma wydźwięk pozytywny czy negatywny np. A: Nie uwierzysz, ale wygrałam ten konkurs! Wcale się tego nie spodziewałam, ale mega się cieszę, że zgarnęłam tę nagrodę B: Gratulację 🙂 np. A: My w tym roku nie mamy pieniędzy, więc zostajemy na wakacje w domu. A ty? B: Broo to u mnie kompletnie na odwrót, starym się poszczęściło i lecimy do Japonii na 2 tygodnie A: O wow ale fajnie 🙂

Wybierz jedną odpowiedź
31

Jeśli wybrał/a Pan/Pani odpowiedź " w jednej sytuacji inne, w drugiej inne" proszę napisać dlaczego?

32

Jak Pan/Pani uważa, dlaczego różne pokolenia rozumieją inaczej etykietę językową? Czym jest to spowodowane?

Dziękuję bardzo za poświęcony czas i wszystkie odpowiedzi.