[C2.De] Użytkowanie mediów elektronicznych przez dzieci i młodzież w opinii nauczycieli uczniów w wieku 14 - 19 lat

Szanowni Państwo,

zapraszamy do udziału w anonimowym i dobrowolnym badaniu ankietowym, którego celem jest przetestowanie nowego zestawu narzędzi diagnostycznych umożliwiających ocenę ryzyka uzależnienia od mediów elektronicznych przez dzieci i młodzież, a takżez wprowadzenie tych narzędzi do użytku w ramach profilaktyki uzależnień behawioralnych wśród niepełnoletnich osób w Polsce. 

Pani / Pana pomoc w osiągnięciu tego celu jest bezcenna. Zjawisko nadużywania mediów elektronicznych staje się coraz bardziej powszechnym i naglącym problemem w Polsce i na całym świecie, dlatego krytycznie ważnym okazało się stworzenie wystandaryzowanych narzędzi umożliwiających szybką ocenę indywidualnych zachowań uczniów, a dzięki temu szybsze i sprawniejsze wdrożenie działań ochronnych i pomocowych. 


Czym są e-media?

Kiedy pytamy o "e-media", "media elektroniczne", albo "urządzenia elektroniczne" mamy na myśli wszystkie nowoczesne urządzenia umożliwiające łączenie się z siecią Internet. Należą do nich telefony komórkowe, tablety, komputery, ale również telewizory, konsole do gier, smartwatche i inne zaawansowane technicznie przyrządy i zabawki, z których może korzystać dziecko. Pytając o czynności, jakie uczniowie mogą wykonywać przy użyciu e-mediów mamy na myśli m.in. przeglądanie stron internetowych, gry i zabawy komputerowe, oglądanie bajek, filmów, seriali i programów telewizyjnych, komputerowych i internetowych, słuchanie muzyki i oglądanie klipów wideo, użytkowanie mediów społecznościowych, czytanie i pisanie blogów, nagrywanie filmików, śledzenie innych użytkowników Internetu, poszukiwanie informacji również w celach edukacyjnych i rozwijania zainteresowań itd. 


O co będziemy pytać?

W pierwszej części ankiety zostanie Pani/Pan poproszona/y o podanie podstawowych danych socjodemograficznych swoich i ucznia - nie będziemy pytać o żadne dane osobowe, które mogłyby określić Pani/Pana tożsamość.

W drugiej części pojawi się testowany kwestionariusz - zestaw twierdzeń opisujących zachowania uczniów, jakie nauczyciel może obserwować w szkole. Przed twierdzeniami pojawi się szczegółowa instrukcja wypełnienia kwestionariusza - prosimy o jej uważne przeczytanie i postępowanie zgodnie z nią. Udzielenie odpowiedzi na wszystkie pytania zajmuje około 15 minut.


Mogą Państwo wypełnić ankietę wielokrotnie, jeśli za każdym razem ocenie podlegał będzie inny uczeń/uczennica.


Kto jest realizatorem badania?

Badanie prowadzi Fundacja Badań Społecznych z siedzibą przy ul. Felczaka 20, 71-417 Szczecin. Zleceniodawcą projektu jest Krajowe Biuro Przeciwdziałania Narkomanii z siedzibą przy ul. Dereniowej 52/54, 02-776 Warszawa. Projekt jest dofinansowany ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych, będących w dyspozycji Ministra Zdrowia w ramach konkursu przeprowadzonego przez Krajowe Biuro do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii.


Jakie są konsekwencje udziału?

Wsparcie nauki i profilaktyki w naszym kraju to najważniejszy rezultat Pani/Pana udziału w badaniu. Dla osoby wypełniającej ankietę udział nie wiąże się z żadna szkodą, zagrożeniem, ani dyskomfortem. Dziękujemy, że chcesz wesprzeć nas w działaniach dla dobra społecznego!


Kontakt

W razie jakichkolwiek pytań, wątpliwości, problemów technicznych lub sugestii merytorycznych prosimy o kontakt z realizatorem badania:

sekretariat@fbs.edu.pl

tel. 733 390 839.

Rozpocznij ankietę teraz