.

VYUŽITÍ SLEZSKÉHO FOLKLORU VE VÝUCE HUDEBNÍ VÝCHOVY NA 1. STUPNI ZŠ

Vážené kolegyně a kolegové,

v rámci praktické části své diplomové práce s názvem Využití slezského folkloru ve výuce hudební výchovy na 1. stupni základních škol, zpracovávané na Katedře hudební výchovy Pedagogické fakulty Ostravské univerzity, realizuji výzkum prostřednictvím on-line dotazníkového šetření.

Obracím se na Vás s prosbou o vyplnění dotazníku. Výzkum se zaměřuje na Vaše zkušenosti, postoje a názory týkající se využívání prvků slezského folkloru ve výuce hudební výchovy, a dále na obecné preference a možnosti začlenění regionálního folkloru do školní praxe na 1. stupni ZŠ.

V rámci první otázky je zařazen informovaný souhlas, který potvrdíte zaškrtnutím možnosti „souhlasím“ – bez jeho potvrzení nebude možné dotazník dokončit.

Vyplnění dotazníku Vám zabere přibližně 5-10 minut.

Děkuji Vám za čas a ochotu podílet se na výzkumu.

Małgorzata Kocich

Zabezpečeno
1

Vážený pane, vážená paní, v souladu se Všeobecnou deklarací lidských práv, nařízením Evropské Unie č. 2016/679 a zákonem č. 110/2019 Sb. – o zpracování osobních údajů a dalšími obecně závaznými právními předpisy (jakož jsou zejména Helsinská deklarace, přijatá 18. Světovým zdravotnickým shromážděním v roce 1964 ve znění pozdějších změn (Fortaleza, Brazílie, 2013); Zákon o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování (zejména ustanovení § 28 odst. 1 zákona č. 372/2011 Sb.) a Úmluva o lidských právech a biomedicíně č. 96/2001, jsou-li aplikovatelné), Vás žádám o souhlas s Vaší účastí ve výzkumném projektu na PdF OU v rámci diplomové práce s názvem Využití slezského folkloru ve výuce hudební výchovy na 1. stupni základních škol, prováděného na Katedře hudební výchovy Pedagogické fakulty Ostravské univerzity. 1. Projekt bude probíhat v období: 2025/2026. 2. Cílem dotazníkového šetření zjistit, jaké mají učitelé a učitelky 1. stupně základních škol zkušenosti, postoje a názory na využívání slezského folkloru ve výuce hudební výchovy. 3. Způsob zásahu bude neinvazivní. Budete se účastnit výzkumu prostřednictvím dotazníku který se zaměřuje na Vaše zkušenosti s využíváním folklorních prvků ve výuce hudební výchovy. Dotazník je anonymní a veškeré otázky se vztahují ke vzdělávací oblasti hudební výchovy na 1. stupni ZŠ. 4. Časová náročnost dotazníkového šetření: 5-10 minut. 5. Přínosem výzkumu je zmapování současného stavu využívání slezského folkloru ve výuce hudební výchovy, možností jeho začlenění i případných překážek. Výsledky mohou být inspirací pro další pedagogickou činnost v oblasti regionální hudební kultury. Pro samotné respondenty může být přínosná možnost sebereflexe nad vlastní výukou a nad tím, jak lze pracovat s regionálním folklorem v rámci školního vzdělávání. 6. Shromážděná data Vašich odpovědí budou zpracována a publikována v mé diplomové práci Využití slezského folkloru ve výuce hudební výchovy na 1. stupni základních škol. 7. V průběhu výzkumu nebudou pořizovány fotografie, nahrávky ani videa. 8. S celkovými výsledky a závěry výzkumného projektu se můžete seznámit v mé diplomové práci Využití slezského folkloru ve výuce hudební výchovy na 1. stupni základních škol, která bude po úspěšném obhájení k dispozici na Portále OU: https://portal.osu.cz/. 9. V maximální možné míře zajistím, aby získaná data nebyla zneužita. Jméno a příjmení předkladatele projektu: Bc. Małgorzata Kocich, DiS.

Vyberte jednu odpověď
2

1. Na jakém typu školy učíte?

Vyberte jednu odpověď
3

V jaké oblasti Slezska aktuálně působíte?

Vyberte jednu odpověď
4

2. Jak dlouho učíte na 1. stupni základní školy?

Vyberte jednu odpověď
5

3. Jak často vyučujete hudební výchovu?

Vyberte jednu odpověď
6

4. Považujete folklor za důležitou součást hudební výchovy?

Vyberte jednu odpověď
7

5. Domníváte se, že výuka folkloru pomáhá dětem rozvíjet hudební dovednosti a vztah k regionální kultuře?

Vyberte jednu odpověď
8

6. Zařazujete folklor do výuky hudební výchovy?

Vyberte jednu odpověď
9

7. Pokud folklor ve výuce využíváte, jaké konkrétní formy práce s ním používáte?

Vyberte jednu nebo více odpovědí
10

8. Pokud ve výuce využíváte folklor, zařazujete konkrétně slezský folklor? Pokud ano, jak často?

Vyberte jednu odpověď
11

9. Pokud využíváte slezský folklor, jaké konkrétní materiály nebo zdroje používáte?

Vyberte jednu nebo více odpovědí
12

10. Jaké důvody vám brání v častějším využívání slezského folkloru ve výuce?

Vyberte jednu odpověď
13

11. Jaké přínosy podle vás přináší zařazení folkloru do výuky hudební výchovy?

Vyberte jednu nebo více odpovědí
14

12. Jaké překážky nebo problémy vnímáte při práci s folklorem ve výuce?

Vyberte jednu nebo více odpovědí
15

13. Myslíte si, že by bylo užitečné mít k dispozici více metodických materiálů zaměřených na výuku slezského folkloru?

Vyberte jednu odpověď
16

14. Máte osobní zkušenosti s využitím slezského folkloru ve výuce, které byste chtěli sdílet? Pokud ano, popište, jaké aktivity se osvědčily nebo jak na ně reagovali žáci.

Dobrovolná otázka
17

15. Jaké konkrétní materiály, školení nebo podporu byste ocenili pro snadnější zařazení folkloru do výuky?

Dobrovolná otázka

Děkuji za Váš čas a vyplnění dotazníku.

Vaše odpovědi jsou pro mou diplomovou práci velmi cenné a pomohou mi při zpracování výzkumu.

Małgorzata Kocich

studentka Ostravské univerzity