.

Nyelvi babonákkal kapcsolatos attitűdök az oktatásban

Tisztelt Adatközlő! 

Az Eötvös Loránd Tudományegyetem Bölcsészettudomány Karán, Magyar alapszakon tanulunk, mely szaknak részét képezi a Nyelvészeti alkalmazások című kurzus. Ezen kurzusra készítjük kérdőívünket, mellyel az oktatásban fellelhető nyelvi babonákkal kapcsolatos attitűdök felmérésében segít bennünket. 

A kérdőívet általános iskolai és gimnáziumi pedagógusok tölthetik ki. 

A kérdőív kitöltése nagyjából 10-15 percet vesz igénybe.

Válaszait és segítségét nagyon szépen köszönjük! 


Sipos Krisztina Hanna Franciska, Szántai Zita, Tsorbatzoglou Eleni


Nyelvi babonáknak nevezzük az olyan tévhiteket, amelyek bizonyos nyelvhasználati elemeket (szóalak, szószerkezet, stb.) rossznak, helytelennek bélyegeznek, noha az adott elem valójában tökéletesen illeszkedik a nyelv rendszerébe. 

(Például: „mint” elé mindig vesszőt kell tenni, „Hát”-tal nem kezdünk mondatot, „és” elé sosem teszünk vesszőt.)


Stigmatizált nyelvi jelenségeknek nevezzük az olyan nyelvi/nyelvhasználati elemeket, amelyek valamilyen oknál fogva helytelennek ítéltek és használatukat tekintve kerülendők. A stigmatizált fogalom magával vonzza a megbélyegzés jelenségét is. Gyakran azok az emberek, akik mások által stigmatizált jelenségnek vélt nyelvi elemeket használnak, műveltségükben, tájékozottságukban is megkérdőjeleződnek. 


Jelen kérdőívünkben fényt szeretnénk deríteni arra, hogy milyen mértékben integrálják a tanárok az oktatásba azt, hogy bizonyos nyelvi jelenségek (amelyek a fentiekben ismertetett nyelvi babona fogalmának megfelelnek) valójában bizonyos beszédhelyzetekben teljesen helytállóak. Kíváncsiak vagyunk arra, hogy a pedagógusok mennyire tartják fontosnak a helyzetspecifikusságot a nyelvhelyesség tekintetében és árnyaltan tanítják-e a stigmatizált nyelvi jelenségeket a tanórák keretein belül.

Biztosított
1

1. Mit gondol, mekkora figyelmet fordít bizonyos stigmatizált nyelvi jelenségek kiküszöbölésére tanítás és beszéd közben?

Osszon el 100 pontot
1 2 3 4 5
0
0
100
0
0
100
background