.

Reforma celna w UE – ankieta (lipiec – sierpień 2023)

Szanowny Panie / Szanowna Pani, prosimy o poświęcenie kilku minut na wypełnienie poniższej ankiety.

Zabezpieczony
logo
Reforma celna w UE – ankieta (lipiec – sierpień 2023)
1

Jednolity interfejs celny UE – artykuł 29 i następne nowego UKC

Zgodnie z projektem nowego UKC dane celne będą przekazywane wyłącznie do unijnego centrum danych celnych (ang. EU Customs Data Hub), co zastąpi wiele interfejsów z oddzielnych systemów funkcjonujących obecnie w UE. Obowiązek składania standardowych deklaracji zostanie docelowo zniesiony i zastąpiony obowiązkiem terminowego udostępniania przez określone podmioty odpowiednich informacji. Czy wskazana zmiana ma znaczenie z punktu widzenia Twojej organizacji?
2

Jakie wyzwania dostrzegasz w związku z planowanym wprowadzeniem EU Customs Data Hub?

3

Rozszerzenie zastosowania zasady uznanego dostawcy – zmiany art. 14a Dyrektywy VAT

Obecnie zastosowanie fikcji uznanego dostawcy w stosunku do platformy (interfejsu elektronicznego) ułatwiającej dostawę ogranicza się do sprzedaży na odległość towarów importowanych (tzw. SOTI) w przesyłkach o rzeczywistej wartości nie przekraczającej 150 EUR. Planowane jest usunięcie progu 150 EUR, tak aby każda sprzedaż na odległość towarów importowanych, ułatwiana przez interfejs elektroniczny, była objęta tym szczególnym reżimem niezależnie od wartości przesyłki. Czy wskazana zmiana ma znaczenie z punktu widzenia Twojej organizacji?
4

Jakie wyzwania dostrzegasz w związku z planowanym rozszerzeniem zasady uznanego dostawcy?

5

Rozszerzenie zastosowania IOSS – zmiany art. 369l Dyrektywy VAT

Możliwość stosowania IOSS obecnie ogranicza się do sprzedaży na odległość towarów importowanych w przesyłkach o wartości rzeczywistej nieprzekraczającej 150 EUR. W ramach rozszerzonej możliwości stosowania IOSS, możliwe miałoby być rozliczenie wszelkiej sprzedaż na odległość towarów importowanych, niezależnie od ich wartości. Produkty podlegające opodatkowaniu podatkiem akcyzowym pozostałyby jednak wyłączone z systemu. Czy wskazana zmiana ma znaczenie z punktu widzenia Twojej organizacji?
6

Czy obecne ograniczenie stosowania IOSS do sprzedaży na odległość towarów importowanych o wartości nieprzekraczającej 150 EUR wpływa na Twoją decyzję w zakresie stosowania procedury IOSS lub na podejmowane działania biznesowe?

Wybierz jedną odpowiedź
7

Czy uważasz, że rozszerzenie stosowania IOSS na wszelką sprzedaż na odległość towarów importowanych jest potrzebne?

Wybierz jedną odpowiedź
8

Czy korzystałeś dotychczas z procedury IOSS?

Wybierz jedną odpowiedź
9

Czy uważasz, że jakieś aspekty korzystania z IOSS przysparzają szczególnych trudności? Jeżeli tak, prosimy o wskazanie problemów, których doświadczasz w swojej organizacji w związku z korzystaniem z IOSS.

10

Co wymaga usprawnień w rozliczeniu z wykorzystaniem IOSS?

11

Nowa rola platform – artykuł 21 nowego UKC

W ramach nowego UKC platformy marketplace będą uważane za importerów towarów i będą musiały zgłaszać import i sprzedaż towarów do organów celnych. Czy wskazana zmiana ma znaczenie z punktu widzenia Twojej organizacji?
12

Z jakim ryzykiem po stronie platform wiąże się wskazana zmiana?

13

Jakie wyzwania dostrzegasz w związku z planowanym rozszerzeniem obowiązków celnych platform?

14

Uproszczona metoda obliczania ceł od importu towarów o niskiej wartości – artykuł 145 nowego UKC, artykuł 1 ust. 4 i 5 Rozporządzenia 2658/87

Reforma zakłada zniesienie zwolnienia celnego dla towarów o wartości do 150 euro i wprowadzenie uproszczonej metody obliczania należności celnych dla towarów o niskiej wartości na podstawie zagregowanych stawek, np. 0% dla papieru, 5% dla mydeł, 8% dla produktów farmaceutycznych, 12% dla kakao, 17% dla mięsa lub kawy. Czy wskazana zmiana ma znaczenie z punktu widzenia Twojej organizacji?
15

Czy produkujesz w UE towary objęte stawkami uproszczonymi?

Wybierz jedną odpowiedź
16

Jeżeli tak, czy uważasz zaproponowane stawki za odpowiednie z punktu widzenia producenta w UE?

Wybierz jedną odpowiedź
17

Czy importujesz do UE towary objęte stawkami uproszczonymi?

Wybierz jedną odpowiedź
18

Jeżeli tak, czy uważasz zaproponowane stawki za odpowiednie z punktu widzenia importera w UE?

Wybierz jedną odpowiedź
19

Jakie wyzwania dla konsumentów dostrzegasz w związku z planowanym wprowadzeniem stawek uproszczonych?

20

Inne zmiany

Jeżeli chcesz odnieść się do innych zmiany proponowane w ramach reformy prawa celnego, wpisz swój komentarz poniżej.

VIDA


Okres konsultacji pakietu VAT in the Digital Age (ViDA) został zakończony, jednakże prace nad tą propozycją legislacyjną nadal trwają, w związku z czym pojawia się okazja, aby w ramach trwających konsultacji reformy celnej uwzględnić nowe wątpliwości i obawy w zakresie zmian proponowanych w ramach ViDA.


1.  Wprowadzenie fikcji uznanego dostawcy w stosunku do platform świadczących usługi z zakresu krótkoterminowego najmu lokali mieszkalnych i przewozu osób.


W sektorach krótkoterminowego najmu lokali mieszkalnych i przewozu osób, w przypadku wykorzystania platform cyfrowych zostanie wprowadzony reżim uznanego dostawcy. Fikcja uznanego dostawcy ma występować jedynie w przypadkach, gdy właściwy dostawca nie nalicza VAT, ponieważ jest np. osobą fizyczną lub korzysta ze zwolnienia podmiotowego dla małych przedsiębiorstw.

W ramach zmian doprecyzowuje się także obowiązujące przepisy w poniższym zakresie:

·       transakcja objęta fikcją uznanego dostawcy nie może być objęta procedurą szczególną dla biur podróży;

·       usługa ułatwiająca świadczona przez platformę powinna być uznawana za usługę pośrednictwa – skutkiem czego miejscem świadczenia usługi ułatwiającej na rzecz osoby niebędącej podatnikiem jest miejsce, w którym dokonywana jest podstawowa transakcja;

·       dostawa realizowana przez właściwego dostawcę na rzecz platformy jest zwolniona z VAT bez prawa do odliczenia;

·       świadczenie usług krótkoterminowego najmu lokali mieszkalnych uznawane jest za sektor o charakterze podobnym do sektora hotelarskiego, a zatem nie kwalifikujący się do zwolnienia z VAT;

·       dostawa realizowana przez platformę na rzecz odbiorcy końcowego nie powinna wpływać na prawo do odliczenia przysługujące platformie z tytułu jej działalności;

·       w przypadku dostaw, dla których nie będzie stosowana fikcja uznanego dostawcy platforma będzie zobowiązana do prowadzenia ewidencji dotyczącej zarówno dostaw B2B, jak i B2C.

21

Czy wskazane zmiany mają znaczenie z punktu widzenia Twojej organizacji?

Wybierz jedną odpowiedź
22

W jaki sposób wprowadzenie fikcji uznanego dostawcy wpłynie na Twoją działalność? Jakie dostrzegasz wyzwania związane z planowaną zmianą?

23

Jak postrzegasz przyjęcie założenia, że usługa ułatwiająca świadczona przez platformę powinna być uznawana za usługę pośrednictwa?

24

Jak postrzegasz obowiązek prowadzenia ewidencji dla dostaw B2B i B2C, w przypadku których nie będzie stosowana fikcja uznanego dostawcy?

2.  Zmiany w zakresie fakturowania elektronicznego i raportowania transakcji


Planuje się, że domyślnym systemem wystawiania faktur będzie fakturowanie elektroniczne. Stosowanie faktur papierowych ma być możliwe tylko w sytuacjach, w których państwa członkowskie na nie zezwolą. Podatnicy mają wystawiać faktury elektroniczne zgodnie z normą europejską.

 

Wystawianie i przesyłanie faktur elektronicznych nie może być uzależnione od uprzedniego uzyskania zezwolenia lub walidacji ze strony organów podatkowych państwa członkowskiego, by faktury mogły być przesyłane do odbiorcy. System KSeF, który ma stać się obowiązkowy w Polsce w przyszłym roku funkcjonuje w modelu clearingowym (przed wystawieniem faktury następuje jej walidacja semantyczna), będzie wymagał w tym zakresie zgody na odstępstwo od zasad unijnych.

 

Dla transakcji wewnątrzunijnych (B2B) zostaną wprowadzone specjalne wymogi w zakresie sprawozdawczości cyfrowej - wszyscy dostawcy i klienci (bez progów i zwolnień) uczestniczący w wewnątrzwspólnotowej transakcji B2B będą musieli przesłać dane do lokalnej administracji podatkowej nie później niż dwa dni robocze po wystawieniu faktury. Organ podatkowy każdego państwa członkowskiego przekaże dane do centralnej bazy danych. Jednocześnie zlikwidowane zostaną informacje podsumowujące, obecnie wykorzystywane do raportowania transakcji wewnątrzwspólnotowych.

 

Powyższe zasady nie są sprzeczne z działaniem systemu KSeF, w ramach którego podatnik będzie miał obowiązek wystawiania wszystkich faktur, z wyłączeniem faktur konsumenckich, poprzez system KSeF. W przypadku transakcji wewnątrzwspólnotowych w relacji z podatnikami zagranicznymi (niezobowiązanymi do korzystania z KSeF i odbioru faktury w systemie), podatnik będzie musiał wystawić fakturę w KSeF, niemniej będzie mógł ją wysłać w sposób uzgodniony z nabywcą - papierowo lub elektronicznie. W ramach ViDA ma natomiast zostać wprowadzony obowiązek fakturowania elektronicznego i raportowania do organów w transakcjach wewnątrzwspólnotowych. Tym samym w tym zakresie proponowane regulacje unijne i krajowe nie wykluczają się.

 

Zmiany mają wprowadzić także termin na wystawiania faktur za wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów i świadczenie usług, w przypadku których stosuje się odwrotne obciążenie, wynoszący dwa dni od zaistnienia zdarzenia powodującego powstanie obowiązku podatkowego.

25

Czy wskazane zmiany mają znaczenie z punktu widzenia Twojej organizacji?

Wybierz jedną odpowiedź
26

Czy obecnie Twoja organizacja wystawia faktury w elektronicznej postaci, w tym w formie ustrukturyzowanej?

Wybierz jedną odpowiedź
27

Czy jesteś w stanie dostosować się do terminów wystawienia i przesyłania faktur dla transakcji wewnątrzunijnych?

Wybierz jedną odpowiedź
28

Jak postrzegasz wprowadzenie fakturowania elektronicznego jako domyślnego sposobu obiegu faktur w gospodarce?

W przypadku pytań prosimy o kontakt z Przemysławem Pruszyńskim z Konfederacji Lewiatan: ppruszynski@lewiatan.org, telefon: 660 425 712

Dziękujemy za poświęcony czas i udzielone odpowiedzi.