Drodzy Koledzy,
Jako ambasadorki projektu #Wspieramfeminatywy chciałybyśmy poznać Wasze zdanie na temat używania żeńskich form zawodów i stanowisk zawodowych.
1. Czym jest feminatyw/feminatywa?
Nazwą rzeczownika żeńskiego rodzaju. Za pomocą feminatyw określa się przysługujący kobiecie: tytuł zawodowy, przynależność narodową, pochodzenie, wyznanie, przekonania, cechy fizyczne i psychiczne.
2. Czemu dla kobiet używanie feminatyw jest ważne?
Ponieważ pozwala to na sprawiedliwą identyfikację istnienia kobiety w życiu publicznym i jej indywidualności. Pozwala również stawiać kobietę na równi z mężczyzną na ścieżce kariery zawodowej.
3. Czy feminatywy to wymysł współczesnych kobiet?
Nie! Feminatywy mają bardzo długą tradycję. Pierwsze udokumentowane żeńskie nazwy zawodów znaleźć można w Słowniku polszczyzny XVI wieku, który został opracowany przez Instytut Badań Literackich PAN. Znajdują się tam jednakowo formy funkcjonujące współcześnie, jak i pojęcia przestarzałe, np. łotryni, czy też morderka.:)
Feminatywy z języka polskiego usunął PRL. W połowie lat 50. XX wieku zaczęto odchodzić od takiej formy i do zbiorowości, składającej się zarówno z kobiet, jak i mężczyzn, zwracano się coraz częściej w rodzaju męskoosobowym (co miało być formą równouprawnienia według logiki aparatu państwowego).
Teraz zapraszamy do wypełnienia krótkiej, anonimowej ankiety :-)
Ambasadorki #Wspieramfeminatywy