.

FEEDBACK SEMESTRIAL 2020-2021

Indiferent de situatia pandemica,feedback-urile semestriale sustinute de CONSILIUL SCOLAR AL ELEVILOR vor avea loc si anul acesta.Rugamintea noastra este sa va alegeti un profesor caruia ii veti oferi un feedback:un mesaj de apreciere pentru efortul depus de-a lungul activitatii online sau sesizarea acestuia in cazul in care v-ati simtit neindreptatiti

Securizat
Feedback semestrial 2020-2021

În temeiul art.7, lit. aa) din Statutul Elevului, adoptat la data de 10.08.2016, și intrat în vigoare în Monitorul Oficial al României, partea I, prin Ordinul Ministrului Educației Naționale și Cercetării Științifice, conform articolului 80, alin. (2) din Legea Educației Naționale nr. 1/2011, privind ”dreptul de a oferi feedback semestrial cadrelor didactice care predau la clasă, prin fișe de feedback anonime. Acestea vor fi completate la clasă și predate cadrelor didactice în vederea identificării celor mai eficiente metode didactice.”:

! Recomandăm ca evaluarea să fie obiectivă, limbajul decent, concret, coerent, opiniile expuse justificate.

!Scopul acestei evaluări este de a ajuta cadrele didactice la îmbunătățirea calității actului didactic prestat. 

!Pentru unele întrebări este nevoie să acordați și câte o notă (de la 1 la 10, 1 fiind minim, iar 10 maxim).

!Această fișă este anonimă

1

CARUI PROFESOR II ACORDATI ACEST FEEDBACK?

Puteti preciza si disciplina pe care acesta o preda
2

FEEDBACK-UL ESTE POZITIV SAU NEGATIV?

Selectați un singur raspuns

I.Calitatea actului educațional și a evaluării elevilor


3

Cât de bine explică profesorul ceea ce predă?

4

Profesorul încearcă să educe elevii, nu doar să le predea materia conținută în programă?

Alegeți un răspuns
5

Profesorul încurajează competitivitatea? Dar lucrul în echipă?

6

Consideri criteriile care stau la baza notării ca fiind obiective? (conform meritelor tale)

este nevoie să acordați și câte o notă (de la 1 la 10, 1 fiind minim, iar 10 maxim)
7

Ce notează profesorul? Capacitatea ta de a „toci” și de a reproduce informații sau faptul că ai înțeles ceea ce a predat, pe lângă evoluția ta, ca elev și ca individ?

prima poza: capacitatea de a toci; a doua poza: intelegerea orelor si a disciplinei;
8

Profesorul încurajează elevii să-și exprime și să-și susțină propriile idei și opinii?

II. Relația profesor-elev/elev-profesor, atmosfera la oră

9

Cât de mult interacționează profesorul cu elevii, totodată implicându-i într-un mod activ în actul educațional? Profesorul încurajează participarea tuturor elevilor din clasă la lecții?

10

Cum ai nota atmosfera din cadrul orei de curs?

11

Profesorul respectă drepturile elevilor?

III. Conduita profesorului

12

Cum ai evalua comportamentul profesorului?

IV.Mențiuni


13

Mențiuni

Ce (nu) va place la profesorul pe care l-ati ales?Ce sfaturi aveti pentru acesta?