FELICITĂRI !
Răspunsul la întrebarea "De ce nu putem să economisim bani?" NU este pentru că nu avem un venit suficient de mare, deoarece este demonstrat că un venit mai mare te influențează să cumperi lucruri/servicii mai scumpe. De exemplu, dacă o să ai un salariu mai mare, duminică seară o să alegi un restaurant mai scump. Nu există scump sau ieftin, ci îți permiți sau nu. Totul este despre obiceiul nostru de a cheltui banii. CEA MAI IMPORTANTĂ REGULĂ ESTE REGULA DE 20%. În fiecare lună, 20% din venitul lunar trebuie pus într-un cont de economii, apoi urmează chiria, facturile, rata la bancă, cumpărăturile alimentare, viciile, plăcerile, vacanțele, etc. OK, o să spuneți că venitul este mai mic decât cheltuielile de sus menționate, ATUNCI, de AZI contabilizează-ți cheltuielile zilnice și observă la ce poți să renunți, ia o pauză la vacanțe, renunță la vicii, rărește plăcerile o perioadă, verifică ce se strică în frigider pentru a cumpăra mai puțin data viitoare, IAR dacă ai probleme cu rata la bancă, facturile sau chiria, te rog să investești în tine prin cursuri pentru a evolua pe plan profesional, DAR NU RENUNȚA NICIODATĂ LA REGULA DE 20%.
VĂ MULȚUMIM !