Formulář pro ERF

Formulář pro ekonomické rady farností

1 ERF = 1 FORMULÁŘ = 20 OTÁZEK

červen 2024

Prosíme o vyplnění do 30. června 2024

Zabezpečeno
logo
Formulář pro ERF

JEDNA EKONOMICKÁ RADA - JEDEN FORMULÁŘ (20 otázek)

Účelem je zmapovat strukturu farní pastorace a způsob práce ERF.

ZPŮSOB VYPLNĚNÍ: Formulář by měli vyplňovat společně alespoň dva z členů ERF (ať už spolu s jejím předsedou, či z jeho pověření). 

Před vyplněním a odesláním je tedy třeba se domluvit, kdo formulář bude za Vaši ERF odesílat. Na jednom zařízení si můžete vyplňování rozložit třeba i na více dní.

Oddíl A (12 otázek) obsahuje otázky týkající se způsobu hospodaření ve farnosti a je důležitý pro celkové zmapování této oblasti v celé diecézi.

Oddíl B (6 otázek) zkoumá způsob práce ekonomických rad a je důležitý pro úvahy o jejich dalším rozvoji. Pokud byste na to neměli kapacitu, tento oddíl vynechejte.

Za zpracování údajů z formuláře je zodpovědný synodní tým. Výsledky budou sloužit také diecéznímu vedení pro podporu rozvoje hospodaření diecéze.

Vyplněný formulář odešlete nejpozději do 30. 6. 2024.

Pokud byste si s něčím nevěděli rady, ozvěte se.

Děkujeme za váš čas.

Váš synodní tým

logo
Formulář pro ERF
1

Ekonomická rada farnosti:

ERF, jménem které formulář vyplňujete:
2

Kdo tento formulář vyplňuje?

Prosíme uveďte, kdo tento formulář vyplňuje (ať už sám předseda PRF nebo někdo s jeho pověřením).
logo
Formulář pro ERF

(A) ZPŮSOB HOSPODAŘENÍ FARNOSTI (12 otázek)

V tomto prvním oddíle se pokuste zprostředkovat pohled členů ekonomické rady farnosti (ERF) na otázky týkající se hospodaření farnosti a správy majetku farnosti. 

3

Jak v oblasti ekonomiky a správy majetku v posledních třech letech funguje spolupráce farnosti s biskupstvím?

Prosíme o krátký hodnotící komentář k různým způsobům spolupráce s biskupstvím v této oblasti.
4

Jak v oblasti ekonomiky a správy majetku v posledních třech letech funguje spolupráce mezi farností a místní samosprávou (městem, obcí)?

Prosíme o krátký hodnotící komentář k různým způsobům spolupráce s místní samosprávou v této oblasti.
5

Získala farnost za poslední tři roky nějaké dotace nebo granty na pastoraci a (pre)evangelizaci? Pokud ano, z jakých zdrojů, v jaké asi výši a na jaké účely?

Máme zde na mysli podporu nejrůznějších pastoračních, komunitních, evangelizačních či (pre)evangelizačních aktivit či projektů (nikoliv stavebních akcí - oprav kostelů, far...) z dotačních a grantových programů měst a obcí, krajů, různých nadací a pod. Nejedná se zde o jednotlivé dary od lidí či firem. Není třeba přesný výpis z účetnictví, jen hrubý přehled a odhad.
6

Získala farnost za poslední tři roky nějaké finanční dary či příspěvky od necírkevní veřejnosti? Pokud ano, z jakých zdrojů, v jaké asi výši a na jaké účely?

Zde máme na mysli podporu veškerých farních aktivit (pastoračních i stavebních) z jiných zdrojů než od vlastních farníků, z dotací a grantů. Jedná se především o různé veřejné sbírky, příspěvky z benefičních akcí, sponzorské dary osob (nefarníků), organizací či firem a pod. Není třeba přesný výpis z účetnictví, jen hrubý přehled a odhad.
7

Vydává farnost ze svého rozpočtu či z farních účelových sbírek finance na potřeby lidí či služeb mimo farnost? Pokud ano, na co a v jaké asi výši?

Zde máme na mysli např. finanční podporu různých klubů pro matky s dětmi, domovů pro seniory, hospicových služeb, místních občanských aktivit apod. organizovaných někým jiným než farností (např. Charitou, jinou církví, obcí, neziskovými organizacemi apod.), a to ať už v místě, v republice či v cizině.
8

Jak je v posledních třech letech ze strany vedení farnosti či ekonomické rady podporována ochota farníků k dárcovství vůči farnosti?

Prosíme o krátký hodnotící komentář k různým způsobům podpory ochoty farníků k finančnímu přispívání na život a službu farnosti.
9

Jak je ze strany vedení či ekonomické rady podporován sponzoring firem či dalších místních organizací vůči farnosti?

Prosíme o krátký hodnotící komentář různých způsobů, jakými se farnost snaží získat finanční podporu od různých firem či organizací.
10

Popište, jakým způsobem jsou ve farnosti počítány a evidovány kostelní sbírky a příspěvky do kasiček v kostelích či farách?

Pokuste se popsat celý proces od způsobu výběru sbírky či umístění kasiček, přes počítání výnosu sbírky či kasiček až po evidenci v pokladně a uložení na účet. Kdo všechno a jak je do tohoto procesu zapojen?
11

Jaká je ve farnosti průměrná běžná výše příspěvku v souvislosti se slavením jedné mše svaté (tzv. „stipendium“ či „intence“)?

Uveďte Váš přibližný odhad běžné výše tohoto příspěvku v Kč, tj. kolik zpravidla lidé "dávají na mši" (případně uveďte obvyklé rozmezí). Chcete-li, můžete uvést i obvyklý výnos za rok.
12

Pro koho jsou ve farnosti určeny příspěvky v souvislosti se slavením mší svatých (tzv. „stipendium“ či „intence“), pokud dárce účel příspěvku nijak nespecifikuje?

Jde o otázku po subjektu, který je považován za prvotního příjemce těchto příspěvků a který pak už dál svobodně rozhoduje o jejich dalším využití. Vyberte jednu odpověď, případně ve třetí odpovědi upřesněte...
13

Jaká je ve farnosti průměrná výše příspěvku v souvislosti s ostatními svátostmi a církevními úkony, jako jsou např. křty, svatby, pohřby, žehnání apod. (tzv. „štola“)?

Uveďte Váš přibližný odhad běžné výše příspěvku v Kč, který lidé "dávají za křest / svatbu / pohřeb" (případně obvyklé rozmezí výše tohoto příspěvku). Chcete-li, můžete uvést také běžnou roční výši těchto příspěvků.
14

Pro koho jsou ve vaší farnosti určeny příspěvky v souvislosti s ostatními svátostmi a církevními úkony, jako jsou např. křty, svatby, pohřby, žehnání apod. (tzv. „štola“), pokud dárce účel příspěvku nijak nespecifikuje?

Jde o otázku po subjektu, který je považován za prvotního příjemce těchto příspěvků a který pak už dál svobodně rozhoduje o jejich dalším využití. Vyberte jednu odpověď, případně ve třetí odpovědi upřesněte...
logo
Formulář pro ERF

(B) ZPŮSOB PRÁCE EKONOMICKÉ RADY FARNOSTI (6 otázek)

Máte-li na to ještě kapacitu, budeme rádi, když se v tomto druhém oddíle pokusíte zprostředkovat zkušenost se způsobem práce vaší ekonomické rady. Vaše odpovědi mohou pomoci hledat cesty, jak službu ERF v diecézi podporovat.

15

Jak často a na jak dlouho se vaše ERF schází?

Uveďte, kolikrát se vaše ERF zpravidla sejde za rok a jaká je běžná délka setkání. Můžete také zmínit, jestli se vaše ERF jednou za čas sejde třeba i na delší dobu (např. na nějaké vzdělávací či plánovací setkání apod.).
16

Jakými tématy se vaše ERF zpravidla zabývá?

Uveďte několik příkladů nejčastějších témat:
17

Níže můžete pár slovy vyjádřit, jakým způsobem je ERF zpravidla zapojena do tvorby rozpočtu farnosti:

18

Jsou zveřejňovány zápisy z jednání ERF?

19

Podílí se ERF na tvorbě každoroční zprávy o hospodaření farnosti?

20

Chcete-li doplnit cokoliv dalšího z oblasti služby ERF, využijte následující prostor:

Před odesláním si vše můžete znovu projít, po odeslání již nelze nic měnit. 

Pokud je vše v pořádku, klikněte na tlačítko ODESLAT.

Děkujeme za Vaši službu a těšíme se na Vaše odpovědi do 30. června 2024.

Pozn.: Pokud máte formulář rozpracovaný a chcete se případně ještě poradit s dalšími členy ERF, na tlačítko ODESLAT neklikejte. Ve vyplňování či úpravách formuláře pak můžete ze stejného zařízení pokračovat i později. 

Tak a máte hotovo! :-)

Děkujeme za Vaši spolupráci a přejeme Vaší farnosti i pastorační radě hojnost požehnání pro další cestu!

Váš synodní tým

synoda.bip.cz/tym

Jste-li členem či členkou také pastorační rady Vaší farnosti, můžete spolupracovat i na vyplnění formuláře pro PRF:

FORMULÁŘ PRO PRF

Pokud jste ještě nevyplnili individuální dotazník najdete jej zde:

Survio® | Synoda - I. etapa

Zájemci mohou kontaktovat také přímo své synodní delegáty, jejichž seznam najdou na synoda.bip.cz/delegati.

Pokud jste formulář vyplnili chybně či odeslali bez vědomí předsedy PRF, ozvěte se nám na synoda@bip.cz, abychom se domluvili, jak to napravit. ;-)