(A) ZPŮSOB HOSPODAŘENÍ FARNOSTI (12 otázek)
V tomto prvním oddíle se pokuste zprostředkovat pohled členů ekonomické rady farnosti (ERF) na otázky týkající se hospodaření farnosti a správy majetku farnosti.
3
Jak v oblasti ekonomiky a správy majetku v posledních třech letech funguje spolupráce farnosti s biskupstvím?
Prosíme o krátký hodnotící komentář k různým způsobům spolupráce s biskupstvím v této oblasti.
4
Jak v oblasti ekonomiky a správy majetku v posledních třech letech funguje spolupráce mezi farností a místní samosprávou (městem, obcí)?
Prosíme o krátký hodnotící komentář k různým způsobům spolupráce s místní samosprávou v této oblasti.
5
Získala farnost za poslední tři roky nějaké dotace nebo granty na pastoraci a (pre)evangelizaci? Pokud ano, z jakých zdrojů, v jaké asi výši a na jaké účely?
Máme zde na mysli podporu nejrůznějších pastoračních, komunitních, evangelizačních či (pre)evangelizačních aktivit či projektů (nikoliv stavebních akcí - oprav kostelů, far...) z dotačních a grantových programů měst a obcí, krajů, různých nadací a pod. Nejedná se zde o jednotlivé dary od lidí či firem. Není třeba přesný výpis z účetnictví, jen hrubý přehled a odhad.
6
Získala farnost za poslední tři roky nějaké finanční dary či příspěvky od necírkevní veřejnosti? Pokud ano, z jakých zdrojů, v jaké asi výši a na jaké účely?
Zde máme na mysli podporu veškerých farních aktivit (pastoračních i stavebních) z jiných zdrojů než od vlastních farníků, z dotací a grantů. Jedná se především o různé veřejné sbírky, příspěvky z benefičních akcí, sponzorské dary osob (nefarníků), organizací či firem a pod. Není třeba přesný výpis z účetnictví, jen hrubý přehled a odhad.
7
Vydává farnost ze svého rozpočtu či z farních účelových sbírek finance na potřeby lidí či služeb mimo farnost? Pokud ano, na co a v jaké asi výši?
Zde máme na mysli např. finanční podporu různých klubů pro matky s dětmi, domovů pro seniory, hospicových služeb, místních občanských aktivit apod. organizovaných někým jiným než farností (např. Charitou, jinou církví, obcí, neziskovými organizacemi apod.), a to ať už v místě, v republice či v cizině.
8
Jak je v posledních třech letech ze strany vedení farnosti či ekonomické rady podporována ochota farníků k dárcovství vůči farnosti?
Prosíme o krátký hodnotící komentář k různým způsobům podpory ochoty farníků k finančnímu přispívání na život a službu farnosti.
9
Jak je ze strany vedení či ekonomické rady podporován sponzoring firem či dalších místních organizací vůči farnosti?
Prosíme o krátký hodnotící komentář různých způsobů, jakými se farnost snaží získat finanční podporu od různých firem či organizací.
10
Popište, jakým způsobem jsou ve farnosti počítány a evidovány kostelní sbírky a příspěvky do kasiček v kostelích či farách?
Pokuste se popsat celý proces od způsobu výběru sbírky či umístění kasiček, přes počítání výnosu sbírky či kasiček až po evidenci v pokladně a uložení na účet. Kdo všechno a jak je do tohoto procesu zapojen?
11
Jaká je ve farnosti průměrná běžná výše příspěvku v souvislosti se slavením jedné mše svaté (tzv. „stipendium“ či „intence“)?
Uveďte Váš přibližný odhad běžné výše tohoto příspěvku v Kč, tj. kolik zpravidla lidé "dávají na mši" (případně uveďte obvyklé rozmezí). Chcete-li, můžete uvést i obvyklý výnos za rok.
12
Pro koho jsou ve farnosti určeny příspěvky v souvislosti se slavením mší svatých (tzv. „stipendium“ či „intence“), pokud dárce účel příspěvku nijak nespecifikuje?
Jde o otázku po subjektu, který je považován za prvotního příjemce těchto příspěvků a který pak už dál svobodně rozhoduje o jejich dalším využití. Vyberte jednu odpověď, případně ve třetí odpovědi upřesněte...
13
Jaká je ve farnosti průměrná výše příspěvku v souvislosti s ostatními svátostmi a církevními úkony, jako jsou např. křty, svatby, pohřby, žehnání apod. (tzv. „štola“)?
Uveďte Váš přibližný odhad běžné výše příspěvku v Kč, který lidé "dávají za křest / svatbu / pohřeb" (případně obvyklé rozmezí výše tohoto příspěvku). Chcete-li, můžete uvést také běžnou roční výši těchto příspěvků.
14
Pro koho jsou ve vaší farnosti určeny příspěvky v souvislosti s ostatními svátostmi a církevními úkony, jako jsou např. křty, svatby, pohřby, žehnání apod. (tzv. „štola“), pokud dárce účel příspěvku nijak nespecifikuje?
Jde o otázku po subjektu, který je považován za prvotního příjemce těchto příspěvků a který pak už dál svobodně rozhoduje o jejich dalším využití. Vyberte jednu odpověď, případně ve třetí odpovědi upřesněte...