(A) ORGANIZAČNÍ STRUKTURA FARNOSTI (11 otázek)
V tomto prvním oddíle se pokuste zprostředkovat pohled členů pastorační rady farnosti (PRF) na otázky týkající se organizace pastorační služby ve farnosti.
3
Uveďte počet mší svatých s nedělní platností slavených ve farnosti a uveďte jejich den, četnost a průměrnou návštěvnost:
Rozlište, prosíme, počet mší o sobotách a počet mší o nedělích, dále pak jsou-li tyto mše slaveny každotýdně, jednou za dva týdny, každý měsíc, či příležitostně; průměrnou návštěvnost můžete uvést i v nějakém rozmezí (od - do).
4
Jaký je váš odhad počtu lidí, kteří se sami považují za "farníky" vaší farnosti?
Pokud si farnost nevede přesnější záznamy těchto okruhů lidí, stačí hrubý odhad. Lidí, kteří se považují za "farníky", bude v některých případech více než těch, kteří chodí pravidelně do kostela (staří, nemocní, jen občas chodící apod.), v jiných případech naopak méně (např. tam, kde je velký počet lázeňských hostů, které lze počítat spíše mezi "návštěvníky" - viz další otázka).
5
Jaký je váš odhad počtu lidí, se kterými je vaše farnost během roku různými způsoby v kontaktu?
Opět stačí hrubý odhad. Sem lze počítat např. lázeňské hosty, účastníky různých koncertů, farních akcí pro širší veřejnost, příjemce různých služeb farnosti pro veřejnost, lidi, kteří jen přijdou občas do kostela, ale s farností jinak nechtějí mít nic společného apod.
6
Existují ve farnosti nějaké skupiny, které se pravidelně scházejí ke sdílení života z víry?
Např. modlitební společenství, biblické hodiny, skupiny různých hnutí či spiritualit, zájmové či služební skupiny (schola, sbor, ministranti) apod. "Pravidelně" znamená např. 1x týdně či 1x měsíčně apod.
7
Existují ve farnosti některé z diakonických služeb, ať už zajišťovaných farností, Charitou, nebo nějakým jiným církevním či necírkevním subjektem, se kterým farnost spolupracuje?
"Diakonickými službami" jsou zde myšleny např. služba nemocným, seniorům, opuštěným, lidem bez domova, sociálně slabým rodinám, zdravotní služby, hospicové služby, spolupráce s obcí na důstojném bydlení, ochrana životního prostředí, řešení nezaměstnanosti apod.
8
Kým jsou tyto diakonické služby ve vaší farnosti organizovány?
Vyberte jednu nebo více odpovědí:
9
Pokud na území vybrané farnosti působí Charita (farní, městská, oblastní, diecézní), jak je v posledních třech letech rozvinutá spolupráce mezi ní a farností?
Na připojené škále vyjádřete svůj přibližný odhad rozvinutosti této spolupráce za poslední tři roky. Pokud ve farnosti Charita nepůsobí, otázku nevyplňujte. V další otázce můžete pak toto své hodnocení okomentovat.
10
Zde můžete okomentovat své předchozí hodnocení spolupráce farnosti s Charitou:
11
Jakou známkou byste ohodnotili podporu pastoračního poslání farnosti ze strany biskupství v posledních třech letech?
Zde máme na mysli vše, co podle Vás přímo či nepřímo za strany biskupství pomáhá farnosti k tomu, aby mohla naplňovat své vlastní poslání. Na škále odhadněte průměrné hodnocení této podpory za poslední tři roky. V dalších dvou otázkách můžete pak toto své hodnocení ilustrovat praktickými příklady.
12
Své hodnocení podpory vaší farnosti z biskupství můžete níže okomentovat:
Můžete např. uvést pozitivní příklady této podpory, nebo naopak, kde vám podpora z biskupství schází apod.
13
Chcete-li, popište na závěr tohoto prvního oddílu organizační strukturu vaší farnosti:
Můžete např. zmínit či načrtnout, které služby (role, úkoly) jsou ve vaší farnosti aktivní; komu jsou lidé, kteří tyto služby vykonávají, zodpovědní; jakým způsobem jsou tyto služby organizované; kdo má na starosti přípravu na výkon těchto služeb a doprovázení těch, kdo tyto služby vykonávají apod. Můžete to udělat i graficky (v podobě "organizační mapy") a poslat na synoda@bip.cz jako samostatný soubor.